SSI Technologies Inc P51-1000-A-E-P-4.5OVP-000-000
P51-1000-A-E-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-E-P-4.5OVP-000-000
Datasheet Download
P51-1000-A-E-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-E-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-E-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-E-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-E-P-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-E-P-4.5OVP-000-000
P51-1000-A-E-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-E-P-4.5OVP-000-000
CONN RCPT .100" 42POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 SLD datasheet.pdf