SSI Technologies Inc P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
P51-1000-A-H-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENS 1000PSI M12-1.5 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-1000-A-H-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-H-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
Related LinksP51-1000-A-H-, P51-1000-A-H-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-H-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-H-M12-5V-000-000
RES 6.98 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL CERTI-CRIMP MR CONNECTORS datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 1500V BLK 1000' datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC VREF SERIES 0.4V TSOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf