SSI Technologies Inc P51-1000-A-J-P-20MA-000-000
P51-1000-A-J-P-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-J-P-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 20MA
Datasheet Download
P51-1000-A-J-P-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-J-P-20MA-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-J-P-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-J-P-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-J-P-20MA-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-J-P-20MA-000-000
Related LinksP51-1000-A-J-, P51-1000-A-J-P-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-J-P-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-J-P-20MA-000-000
RES SMD 442 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 300MA 260 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 176UH 300MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 604K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 274 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller 12-TSOPJW datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf