SSI Technologies Inc P51-1000-A-L-M12-5V-000-000
P51-1000-A-L-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-L-M12-5V-000-000
Brief Description
SENS 1000PSI M10-1.25 6H FEM 5V
Datasheet Download
P51-1000-A-L-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-L-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-L-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-L-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-L-M12-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-L-M12-5V-000-000
Related LinksP51-1000-A-L-, P51-1000-A-L-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-L-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-L-M12-5V-000-000
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 140MA 4.4 OHM SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf