SSI Technologies Inc P51-1000-A-N-D-20MA
P51-1000-A-N-D-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-N-D-20MA
Brief Description
SENSOR 1000PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-1000-A-N-D-20MA.pdf
Availability of P51-1000-A-N-D-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1000-A-N-D-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-N-D-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-N-D-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-N-D-20MA
Related LinksP51-1000-, P51-1000-A-N-D-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-N-D-20MA Details Description
Related parts for P51-1000-A-N-D-20MA
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC INVERTER UNBUFFERED SOT23-5 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 10POS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf