SSI Technologies Inc P51-1000-A-N-D-5V
P51-1000-A-N-D-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-N-D-5V
Brief Description
SENSOR 1000PSI 1.2-20 UNF-2A 5V
Datasheet Download
P51-1000-A-N-D-5V.pdf
Availability of P51-1000-A-N-D-5V
QUANTITY
P51-1000-A-N-D-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-N-D-5V
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-N-D-5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-N-D-5V
Related LinksP51-1000, P51-1000-A-N-D-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-N-D-5V Details Description
Related parts for P51-1000-A-N-D-5V
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 140V 10A TO-3PF datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
KNOB PLASTIC .250 DIA BLACK datasheet.pdf
CABLE LVDS PANEL 460MM ROHS datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
UNIV 24VDC MAT CONT NEMA BOX datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 10PF 250V 2% NP0 0805 datasheet.pdf