SSI Technologies Inc P51-1000-A-N-MD-5V
P51-1000-A-N-MD-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-N-MD-5V
Datasheet Download
P51-1000-A-N-MD-5V.pdf
Availability of P51-1000-A-N-MD-5V
QUANTITY
P51-1000-A-N-MD-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-N-MD-5V
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-N-MD-5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-N-MD-5V
Related LinksP51-1000-, P51-1000-A-N-MD-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-N-MD-5V Details Description
Related parts for P51-1000-A-N-MD-5V
IC CIRC RESET MICROPWR SOT23-3 datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.787" datasheet.pdf
SENSOR 5PSID 4V-REF DUAL datasheet.pdf