SSI Technologies Inc P51-1000-A-N-P-4.5V
P51-1000-A-N-P-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-N-P-4.5V
Brief Description
SENSOR 1000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-1000-A-N-P-4.5V.pdf
Availability of P51-1000-A-N-P-4.5V
QUANTITY
P51-1000-A-N-P-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-N-P-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-N-P-4.5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-N-P-4.5V
Related LinksP51-1000-, P51-1000-A-N-P-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-N-P-4.5V Details Description
Related parts for P51-1000-A-N-P-4.5V
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.13M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 13POS datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf