SSI Technologies Inc P51-1000-A-P-MD-5V-000-000
P51-1000-A-P-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-P-MD-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSI M20-1.5 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-1000-A-P-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-P-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-P-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-P-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-P-MD-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-P-MD-5V-000-000
Related LinksP51-1000-A-P-, P51-1000-A-P-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-P-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-P-MD-5V-000-000
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RS-232 TO TTL CONVERTER datasheet.pdf
508 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT SATA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W datasheet.pdf