SSI Technologies Inc P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
P51-1000-A-R-I12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
Brief Description
SENS 1000PSI 22MM M12-1.0 6G 5V
Datasheet Download
P51-1000-A-R-I12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-R-I12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
Related LinksP51-1000-A-R-, P51-1000-A-R-I12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-R-I12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-R-I12-5V-000-000
ROUND SPACER #4 ALUMINUM 3/8" datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC DC-DC UMODULE BUCK 3A 76-LGA datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 35POS datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 3POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 20KV R42 DISK datasheet.pdf
RES 16 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS NO LATCH SMD datasheet.pdf