SSI Technologies Inc P51-1000-A-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-1000-A-R-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-R-I36-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1000PSI M12-1.0 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-1000-A-R-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-R-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-R-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-R-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-R-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-1000-A-R-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-R-I36-4.5OVP-000-000
CONN U-MNL PLUG 15POS 94V-2 BLK datasheet.pdf
IC MOSFET DVR DUAL-NON 4A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 503POS GOLD datasheet.pdf
RES 558.21 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf