SSI Technologies Inc P51-1000-A-S-I12-4.5OVP-000-000
P51-1000-A-S-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-S-I12-4.5OVP-000-000
Datasheet Download
P51-1000-A-S-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-S-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-S-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-S-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-S-I12-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-S-I12-4.5OVP-000-000
P51-1000-A-S-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-S-I12-4.5OVP-000-000
IC 4.55V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP D 8BIT 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 130MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 24pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SOFT FAST 30A TO-247 datasheet.pdf