SSI Technologies Inc P51-1000-A-T-D-4.5V-000-000
P51-1000-A-T-D-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-A-T-D-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1000PSI 7/16-20-2B 4.5V
Datasheet Download
P51-1000-A-T-D-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-1000-A-T-D-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-1000-A-T-D-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-A-T-D-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-A-T-D-4.5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-A-T-D-4.5V-000-000
Related LinksP51-1000-A-T-, P51-1000-A-T-D-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-A-T-D-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-A-T-D-4.5V-000-000
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ4 PG16 datasheet.pdf
DSUB 50POS PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS 0.025" QD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 3MB FLASH 337NFBGA datasheet.pdf
PLUG PIG TAIL ASSY, HV, HVA280 2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf