SSI Technologies Inc P51-1000-S-N-I36-20MA
P51-1000-S-N-I36-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-N-I36-20MA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1000PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-1000-S-N-I36-20MA.pdf
Availability of P51-1000-S-N-I36-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1000-S-N-I36-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-N-I36-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-N-I36-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-N-I36-20MA
Related LinksP51-1000-S, P51-1000-S-N-I36-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-S-N-I36-20MA Details Description
Related parts for P51-1000-S-N-I36-20MA
IDC CABLE - MKR50K/MC50M/MCS50K datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 12A TO220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SC88A datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 20POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 24MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC datasheet.pdf