SSI Technologies Inc P51-1000-S-N-MD-4.5V
P51-1000-S-N-MD-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-N-MD-4.5V
Brief Description
SENSOR 1000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-1000-S-N-MD-4.5V.pdf
Availability of P51-1000-S-N-MD-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1000-S-N-MD-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-N-MD-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-N-MD-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-N-MD-4.5V
Related LinksP51-1000-S, P51-1000-S-N-MD-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1000-S-N-MD-4.5V Details Description
Related parts for P51-1000-S-N-MD-4.5V
IC MPU MPC83XX 333MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 10POS .100 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
GROMMET 0.196" NYLON GRAY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A SHLD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf