SSI Technologies Inc P51-1000-S-S-MD-4.5OVP-000-000
P51-1000-S-S-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1000-S-S-MD-4.5OVP-000-000
Datasheet Download
P51-1000-S-S-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1000-S-S-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1000-S-S-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1000-S-S-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1000-S-S-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1000-S-S-MD-4.5OVP-000-000
P51-1000-S-S-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1000-S-S-MD-4.5OVP-000-000
IC DAC 10BIT 10-CHAN SSOP-B20 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 1POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
ANT OMNIDIR 3DBI 12"RG-142 RPTNC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 600UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf
500 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
OSC MEMS 8.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf