SSI Technologies Inc P51-15-A-N-D-20MA
P51-15-A-N-D-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-D-20MA
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4-20MA
Datasheet Download
P51-15-A-N-D-20MA.pdf
Availability of P51-15-A-N-D-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-A-N-D-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-D-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-D-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-D-20MA
Related LinksP51-15-A, P51-15-A-N-D-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-D-20MA Details Description
Related parts for P51-15-A-N-D-20MA
JUMPER-H1503TR/A2015A/H1503TR 3" datasheet.pdf
INLET RING F/RH71M IMPELLER SER datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
IC FPGA 250 I/O 484FGGBGA datasheet.pdf
OPTO SENSOR PHOTO 5MM PNP L/D-ON datasheet.pdf
IMPACT DC 3X10 GR SN datasheet.pdf
BOX DUAL-TASK, HIGH SPD, 2 CMR datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf