SSI Technologies Inc P51-15-A-N-D-4.5OV
P51-15-A-N-D-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-D-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-A-N-D-4.5OV.pdf
Availability of P51-15-A-N-D-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-A-N-D-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-D-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-D-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-D-4.5OV
Related LinksP51-15-A-, P51-15-A-N-D-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-D-4.5OV Details Description
Related parts for P51-15-A-N-D-4.5OV
CIR BRKR 13A 480VAC 110VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 250V RADIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 2X16 GR SN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf