SSI Technologies Inc P51-15-A-N-D-4.5OV
P51-15-A-N-D-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-D-4.5OV
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-A-N-D-4.5OV.pdf
Availability of P51-15-A-N-D-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-A-N-D-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-D-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-D-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-D-4.5OV
Related LinksP51-15-A-, P51-15-A-N-D-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-D-4.5OV Details Description
Related parts for P51-15-A-N-D-4.5OV
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 150MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
APPLIANCE INLET C14 2POLE GRAY datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf