SSI Technologies Inc P51-15-A-N-I12-20MA
P51-15-A-N-I12-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-I12-20MA
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4-20MA
Datasheet Download
P51-15-A-N-I12-20MA.pdf
Availability of P51-15-A-N-I12-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-A-N-I12-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-I12-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-I12-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-I12-20MA
Related LinksP51-15-A-, P51-15-A-N-I12-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-I12-20MA Details Description
Related parts for P51-15-A-N-I12-20MA
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 240MA 230 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
IC 12-BIT SERIAL G.P. D/A 8-DIP datasheet.pdf
RES 3.28K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSUL #1/4 50PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
TWEEZER POINTED VERY FINE 4.75" datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2K OHM 1% 300W datasheet.pdf