SSI Technologies Inc P51-15-A-N-I36-4.5OV
P51-15-A-N-I36-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-I36-4.5OV
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-A-N-I36-4.5OV.pdf
Availability of P51-15-A-N-I36-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-A-N-I36-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-I36-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-I36-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-I36-4.5OV
Related LinksP51-15-A-N, P51-15-A-N-I36-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-I36-4.5OV Details Description
Related parts for P51-15-A-N-I36-4.5OV
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V/5V 20-SOIC datasheet.pdf
IC PWR SUP DDR INTEG 28TQFN datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME GRN AU 10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf