SSI Technologies Inc P51-15-A-N-M12-5V
P51-15-A-N-M12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-M12-5V
Brief Description
SENS 15PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-15-A-N-M12-5V.pdf
Availability of P51-15-A-N-M12-5V
QUANTITY
P51-15-A-N-M12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-M12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-M12-5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-M12-5V
Related LinksP51-15-A, P51-15-A-N-M12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-M12-5V Details Description
Related parts for P51-15-A-N-M12-5V
MOD PWR ENTRY 2PL QC 2.5MM SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3.5KV 250MA DO204 datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 3POS GOLD datasheet.pdf