SSI Technologies Inc P51-15-A-N-MD-20MA
P51-15-A-N-MD-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-MD-20MA
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4-20MA
Datasheet Download
P51-15-A-N-MD-20MA.pdf
Availability of P51-15-A-N-MD-20MA
QUANTITY
P51-15-A-N-MD-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-MD-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-MD-20MA
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-MD-20MA
Related LinksP51-15-A-, P51-15-A-N-MD-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-MD-20MA Details Description
Related parts for P51-15-A-N-MD-20MA
IC 4-20MA TRANSMITTER 14-SOIC datasheet.pdf
LCD PDA MOD 160X160 W/TOUCH PANL datasheet.pdf
IC QUAD-PORT EQUIP MGR 64-HTQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
A-859T SNAP PLUG ON TAPE datasheet.pdf
RES 352 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf