SSI Technologies Inc P51-15-A-N-MD-4.5OV
P51-15-A-N-MD-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-MD-4.5OV
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-A-N-MD-4.5OV.pdf
Availability of P51-15-A-N-MD-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-A-N-MD-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-MD-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-MD-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-MD-4.5OV
Related LinksP51-15-A-, P51-15-A-N-MD-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-MD-4.5OV Details Description
Related parts for P51-15-A-N-MD-4.5OV
IDC CABLE - MSD60K/MC60F/MCS60K datasheet.pdf
SENSOR VRS 5/8" HIGH OUT 190V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RUBBER BOOT WITH TILT STAND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 5V 600MA OUT datasheet.pdf