SSI Technologies Inc P51-15-A-N-P-20MA
P51-15-A-N-P-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-P-20MA
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-15-A-N-P-20MA.pdf
Availability of P51-15-A-N-P-20MA
QUANTITY
P51-15-A-N-P-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-P-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-P-20MA
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-P-20MA
Related LinksP51-15-A, P51-15-A-N-P-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-P-20MA Details Description
Related parts for P51-15-A-N-P-20MA
JUMPER-H1502TR/A2015L/H1502TR 10 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC CONV DC/DC 3-CHAN 20-HTSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH DIP SIDE ACTUATED 1POS 5V datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 30A TO252-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 2KV RADIAL datasheet.pdf