SSI Technologies Inc P51-15-A-N-P-4.5OV
P51-15-A-N-P-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-P-4.5OV
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-A-N-P-4.5OV.pdf
Availability of P51-15-A-N-P-4.5OV
QUANTITY
P51-15-A-N-P-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-P-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-P-4.5OV
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-P-4.5OV
Related LinksP51-15-A-, P51-15-A-N-P-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-P-4.5OV Details Description
Related parts for P51-15-A-N-P-4.5OV
RES SMD 6.49KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 150K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 32SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf