SSI Technologies Inc P51-15-A-N-P-4.5V
P51-15-A-N-P-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-N-P-4.5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-A-N-P-4.5V.pdf
Availability of P51-15-A-N-P-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-A-N-P-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-N-P-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-N-P-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-N-P-4.5V
Related LinksP51-15-A, P51-15-A-N-P-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-N-P-4.5V Details Description
Related parts for P51-15-A-N-P-4.5V
RES 187K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
19P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 12POS .050 SMD datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 6PORT WHITE datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
110 SERIES TAB datasheet.pdf
ER 5C 5#16 PIN PLUG datasheet.pdf
22UF 350V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf