SSI Technologies Inc P51-15-A-UB-P-4.5OVP-000-000
P51-15-A-UB-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-UB-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-15-A-UB-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-15-A-UB-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-15-A-UB-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-UB-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-UB-P-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-UB-P-4.5OVP-000-000
P51-15-A-UB-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-A-UB-P-4.5OVP-000-000
CAP FILM 0.082UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
FILTER FOR R88D-WT04H datasheet.pdf
OSC MEMS 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
S8VK FRONT MTG BKT ALL datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf