SSI Technologies Inc P51-15-A-Y-M12-5V-000-000
P51-15-A-Y-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-A-Y-M12-5V-000-000
Brief Description
SENS 15PSI 7/16-20-2B 1-5V
Datasheet Download
P51-15-A-Y-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-15-A-Y-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-15-A-Y-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-A-Y-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-A-Y-M12-5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-A-Y-M12-5V-000-000
Related LinksP51-15-A-Y-M, P51-15-A-Y-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-A-Y-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-A-Y-M12-5V-000-000
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 200W datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 15.625MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 3KV U2J RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf