SSI Technologies Inc P51-15-G-G-I12-4.5OVP-000-000
P51-15-G-G-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-G-G-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-15-G-G-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-15-G-G-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-15-G-G-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-G-G-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-G-G-I12-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-G-G-I12-4.5OVP-000-000
P51-15-G-G-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-G-G-I12-4.5OVP-000-000
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 3.60V SC70-3 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.18A 341 MOHM datasheet.pdf
SW LMT SPDT 10A TOP BALL PLNGR datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC44B/AE50M/AKC44B datasheet.pdf
RES 560 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf