SSI Technologies Inc P51-15-G-N-P-5V
P51-15-G-N-P-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-G-N-P-5V
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-15-G-N-P-5V.pdf
Availability of P51-15-G-N-P-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-G-N-P-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-G-N-P-5V
Internal Part NumberEIS-P51-15-G-N-P-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-G-N-P-5V
Related LinksP51-15-, P51-15-G-N-P-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-G-N-P-5V Details Description
Related parts for P51-15-G-N-P-5V
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
RES 50M OHM 16W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN STR RCPT SET SCRW SKT BLK datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 815MA 170 MOHM datasheet.pdf