SSI Technologies Inc P51-15-S-G-D-4.5V-000-000
P51-15-S-G-D-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-G-D-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-15-S-G-D-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-15-S-G-D-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-15-S-G-D-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-G-D-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-G-D-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-G-D-4.5V-000-000
Related LinksP51-15-S-G-D, P51-15-S-G-D-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-G-D-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-S-G-D-4.5V-000-000
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 300VDC datasheet.pdf
CORD SJT 18AWG 3COND 2M BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 3.0A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT SMT CLIP datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 1A1B, 2-C datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
ARM FEED datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.25A datasheet.pdf