SSI Technologies Inc P51-15-S-L-I36-4.5OVP-000-000
P51-15-S-L-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-L-I36-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V
Datasheet Download
P51-15-S-L-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-15-S-L-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-15-S-L-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-L-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-L-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-L-I36-4.5OVP-000-000
P51-15-S-L-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-S-L-I36-4.5OVP-000-000
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 15A 600V CURRENT-LIMITING datasheet.pdf
SENSOR SS HALL EFFECT RATIOMETRC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf