SSI Technologies Inc P51-15-S-N-D-4.5OV
P51-15-S-N-D-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-N-D-4.5OV
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-S-N-D-4.5OV.pdf
Availability of P51-15-S-N-D-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-S-N-D-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-N-D-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-N-D-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-N-D-4.5OV
Related LinksP51-15-S-, P51-15-S-N-D-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-N-D-4.5OV Details Description
Related parts for P51-15-S-N-D-4.5OV
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
H48-6C SHEET 640X320X0.3MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 22AWG WHT/YEL 1000' datasheet.pdf
SNSW SPDT 3-16 HI-TEMP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
19 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf