SSI Technologies Inc P51-15-S-N-D-4.5V
P51-15-S-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-N-D-4.5V
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-S-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-15-S-N-D-4.5V
QUANTITY
P51-15-S-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-N-D-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-N-D-4.5V
Related LinksP51-15-S, P51-15-S-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-15-S-N-D-4.5V
CONN TERM FEMALE 8AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMP 14 -SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 34POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 256FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 650MA 270 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 18.6A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf