SSI Technologies Inc P51-15-S-N-I36-20MA
P51-15-S-N-I36-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-N-I36-20MA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 15PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-15-S-N-I36-20MA.pdf
Availability of P51-15-S-N-I36-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-S-N-I36-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-N-I36-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-N-I36-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-N-I36-20MA
Related LinksP51-15-S-, P51-15-S-N-I36-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-N-I36-20MA Details Description
Related parts for P51-15-S-N-I36-20MA
RES SMD 464 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 3.15A 250V TELECOM 5X20MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4CH 500KSPS 10MSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 2A SOT-89 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2.54MM datasheet.pdf