SSI Technologies Inc P51-15-S-N-I36-5V
P51-15-S-N-I36-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-N-I36-5V
Brief Description
SENSOR 15PSIS 1.2 UNF 5V 36"
Datasheet Download
P51-15-S-N-I36-5V.pdf
Availability of P51-15-S-N-I36-5V
QUANTITY
P51-15-S-N-I36-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-N-I36-5V
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-N-I36-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-N-I36-5V
Related LinksP51-15-S, P51-15-S-N-I36-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-N-I36-5V Details Description
Related parts for P51-15-S-N-I36-5V
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 12POS STR .156 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 6X1 24WQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X26MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 2.5" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf