SSI Technologies Inc P51-15-S-N-M12-20MA
P51-15-S-N-M12-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-N-M12-20MA
Brief Description
SENSOR 15PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-15-S-N-M12-20MA.pdf
Availability of P51-15-S-N-M12-20MA
QUANTITY
P51-15-S-N-M12-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-N-M12-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-N-M12-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-N-M12-20MA
Related LinksP51-15-S-, P51-15-S-N-M12-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-N-M12-20MA Details Description
Related parts for P51-15-S-N-M12-20MA
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .1W 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 10A D2PAK-3 datasheet.pdf