| Internal Part Number | EIS-P51-15-S-N-M12-5V | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Pressure Type | Sealed Gauge | |
| Operating Pressure | 15 PSI (103.42 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 1 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±1% | |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 30 V | |
| Port Size | - | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated | |
| Termination Style | M12, 4 Pin | |
| Maximum Pressure | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |