SSI Technologies Inc P51-15-S-N-MD-20MA
P51-15-S-N-MD-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-N-MD-20MA
Brief Description
SENSOR 15PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-15-S-N-MD-20MA.pdf
Availability of P51-15-S-N-MD-20MA
QUANTITY
P51-15-S-N-MD-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-N-MD-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-N-MD-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-N-MD-20MA
Related LinksP51-15-S-, P51-15-S-N-MD-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-N-MD-20MA Details Description
Related parts for P51-15-S-N-MD-20MA
RES ARRAY 4 RES 12 OHM 2008 datasheet.pdf
CONN FERRULE 2WIRE 14AWG datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 16.5W OUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 65MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf