SSI Technologies Inc P51-15-S-N-MD-5V
P51-15-S-N-MD-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-N-MD-5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 15PSIS 1.2 UNF 5V MINI
Datasheet Download
P51-15-S-N-MD-5V.pdf
Availability of P51-15-S-N-MD-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-S-N-MD-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-N-MD-5V
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-N-MD-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-N-MD-5V
Related LinksP51-15-S, P51-15-S-N-MD-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-N-MD-5V Details Description
Related parts for P51-15-S-N-MD-5V
IC REG LDO ADJ 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONNECTOR AC BUS LINE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf