SSI Technologies Inc P51-15-S-N-P-4.5V
P51-15-S-N-P-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-N-P-4.5V
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-S-N-P-4.5V.pdf
Availability of P51-15-S-N-P-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-S-N-P-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-N-P-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-N-P-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-N-P-4.5V
Related LinksP51-15-S, P51-15-S-N-P-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-N-P-4.5V Details Description
Related parts for P51-15-S-N-P-4.5V
CAP CER 10UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE D 30POS datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 28AWG 100' datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf