SSI Technologies Inc P51-15-S-O-P-4.5OVP-000-000
P51-15-S-O-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-O-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V
Datasheet Download
P51-15-S-O-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-15-S-O-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-15-S-O-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-O-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-O-P-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-O-P-4.5OVP-000-000
Related LinksP51-15-S-O-P-, P51-15-S-O-P-4.5OVP-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-O-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-S-O-P-4.5OVP-000-000
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 75POS datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf