SSI Technologies Inc P51-1500-A-AD-I12-4.5V-000-000
P51-1500-A-AD-I12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-AD-I12-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1500PSI 7/16-20UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-A-AD-I12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-1500-A-AD-I12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-1500-A-AD-I12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-AD-I12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-AD-I12-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-AD-I12-4.5V-000-000
P51-1500-A-AD-I12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-A-AD-I12-4.5V-000-000
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMA datasheet.pdf
PLATED PROTO BRD FOR B40/B45 BOX datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf