SSI Technologies Inc P51-1500-A-N-D-20MA
P51-1500-A-N-D-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-N-D-20MA
Brief Description
SENSOR 1500PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-1500-A-N-D-20MA.pdf
Availability of P51-1500-A-N-D-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-A-N-D-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-N-D-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-N-D-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-N-D-20MA
Related LinksP51-1500-, P51-1500-A-N-D-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-A-N-D-20MA Details Description
Related parts for P51-1500-A-N-D-20MA
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 160A PLUS247 datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W SMBJ datasheet.pdf