SSI Technologies Inc P51-1500-A-N-D-4.5V
P51-1500-A-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-N-D-4.5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-A-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-1500-A-N-D-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-A-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-N-D-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-N-D-4.5V
Related LinksP51-1500-, P51-1500-A-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-A-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-1500-A-N-D-4.5V
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SSR 15A 75-250V 4.5-30VDC-IN ZC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT RED LC 0.56" CC datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf