SSI Technologies Inc P51-1500-A-N-MD-5V
P51-1500-A-N-MD-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-N-MD-5V
Datasheet Download
P51-1500-A-N-MD-5V.pdf
Availability of P51-1500-A-N-MD-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-A-N-MD-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-N-MD-5V
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-N-MD-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-N-MD-5V
Related LinksP51-1500-, P51-1500-A-N-MD-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-A-N-MD-5V Details Description
Related parts for P51-1500-A-N-MD-5V
CAP CER 100PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf