SSI Technologies Inc P51-1500-A-N-P-5V
P51-1500-A-N-P-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-N-P-5V
Brief Description
SENSOR 1500PSI 1.2-20 UNF-2A 5V
Datasheet Download
P51-1500-A-N-P-5V.pdf
Availability of P51-1500-A-N-P-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-A-N-P-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-N-P-5V
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-N-P-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-N-P-5V
Related LinksP51-1500, P51-1500-A-N-P-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-A-N-P-5V Details Description
Related parts for P51-1500-A-N-P-5V
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
IC LINE DVR QUAD HI SPD 16-SOIC datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
IC TRUE RMS/DC CONV LP 8-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V 8TSSOP datasheet.pdf
IC GATE DRIVER 9A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BCK 2.5V 3A SYNC 20HTSSOP datasheet.pdf
IC 12BIT 2.7V HS ADC 8SON datasheet.pdf
CONN IDC 7POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 135MA 9.9 OHM TH datasheet.pdf
762 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf