SSI Technologies Inc P51-1500-A-P-I12-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-P-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-P-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSI M20-1.5 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-A-P-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1500-A-P-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1500-A-P-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-P-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-P-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-P-I12-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-P-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-A-P-I12-4.5OVP-000-000
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC CLK ZDB 12OUT 125MHZ 52LQFP datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 10VOUT 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 5W T18 datasheet.pdf
DEV KIT MESH LIGHT BOARD/PROGRAM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf