SSI Technologies Inc P51-1500-A-R-I12-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-R-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-R-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-A-R-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1500-A-R-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1500-A-R-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-R-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-R-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-R-I12-4.5OVP-000-000
P51-1500-A-R-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-A-R-I12-4.5OVP-000-000
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 2POS PCB datasheet.pdf
IC REG/GATE DRIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf